Lajme

Merkel dhe Macron kërkojnë fond ‘të fortë’ të rimëkëmbjes për Evropën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, të hënën bënë thirrje për një fond të rimëkëmbjes, “të fortë” dhe “efikas”, për Bashkimin Evropian, duke kërkuar që një marrëveshje të nënshkruhet muajin tjetër.

Në bisedimet në tërheqjen e qeverisë gjermane në Meseberg, të dy udhëheqësit bënë presion për fondin e rimëkëmbjes prej 750 miliardë eurosh të propozuar nga shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Dyshja franko-gjermane kishin skicuar shtyllën kurrizore të fondit, por ajo ka rënë në kundërshtim nga të ashtuquajturat “kombe të kursyera”, si Holanda dhe Austria.

“Ne shpresojmë se do të gjejmë një marrëveshje (në korrik), edhe nëse rruga është ende e gjatë”, tha Merkel, përcjell albinfo.ch.