Lajme

Merret vendimi: Lojërat Olimpike, pa spektatorë

Tashmë është vendosur që lojërat të mos i mirëpresin tifozët ndërkombëtarë

Organizatorët e Olimpiadës së Tokyo-s kanë rënë dakord t’i zhvillojnë lojërat pa spektatorë, nën një gjendje të jashtëzakonshme COVID-19, tha ministri i Olimpiadës së Japonisë, Tamayo Marukawa.

Tashmë është vendosur që lojërat të mos i mirëpresin tifozët ndërkombëtarë.

Ekspertët mjekësorë në Japoni mirëpritën një vendim për të mbajtur Olimpiadën e Tokyo-s pa spektatorë nën kufizime të Coronavirusit, por paralajmëruan që ndalimi nuk do të eliminojë plotësisht rrezikun e një rikthimi të rasteve me COVID-19.

Ndalimi u zyrtarizua të enjten e 8 korrikut, ndërsa Japonia lufton për të ndaluar një valë të re infeksionesh me një gjendje të jashtëzakonshme në Tokyo që do të përfundojë pas ngjarjes së 23 korrik – 8 gushtit, transmeton AP, përcjell Albinfo.ch.

Lojërat Olimpike

Nga 23 korriku deri më 8 gusht, Tokyo do të jetë jo vetëm kryeqyteti i Japonisë, por edhe ai i sportit olimpik, ku do të marrin pjesë sportistë nga gjithë bota, mes tyre edhe shqiptarë.

Lojërat Olimpike Verore ishin programuar për t’u luajtur gjatë vitit 2020, por për shkak të pandemisë së Covid-19 u shtynë për këtë vit, por dukej se edhe ky vit nuk ishte i duhuri për Japoninë, që ka pak kohë që po njeh ulje të numrit të infeksioneve me coronavirus.

Me gjithë kërkesën e autoriteteve shëndetësore dhe apelit të politikës japoneze për shtyrjen e tyre, ose së paku moshapjen e stadiumeve, gjithçka iu la në dorë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe ishin këta të fundit që vendosën në mënyrë përfundimtare organizmin e lojërave në datat e përcaktuara. Por, ato do të zhvillohen nën masat të rrepta anti-Covid.

Tokyo, në votime para fillimit të Lojërave Olimpike

Banorët e Tokyo-s janë drejtuar për në qendrat e votimit të dielën e 4 korrikut për të zgjedhur anëtarët e asamblesë së tij metropolitane vetëm 19 ditë para fillimit të Lojërave Olimpike.

Sondazhet treguan se Partia Liberal Demokratike (LDP) e kryeministrit Yoshihide Suga ishte përpara.

Zgjedhjet në kryeqytet, nën ndikimin e pandemisë Covid-19, do të kenë ndikim në Lojërat Olimpike të planifikuara prej kohësh.

Mandati i Suga-s, si president i partisë, do të përfundojë në fund të shtatorit nëse nuk fiton zgjedhjet.

Kreu i LDP-së është praktikisht i sigurt se është kryeministër, duke pasur parasysh shumicën e madhe të partisë në parlament.

Disa njerëz nuk e pranojnë LDP-në.

Sondazhet mbyllen në orën 20:00, me rezultatet që priten të bëhen të qarta gjatë natës.

Pjesëmarrja në mesditë ishte vlerësuar 9.33%, ose 5.15 pikë përqindje më e ulët se në të njëjtën kohë në zgjedhjet e fundit të tilla, tha agjencia e lajmeve Kyodo.

Një sondazh i fundit nga e përditshmja Yomiuri Shimbun tregoi 23% të të anketuarve, duke thënë se do të votonin për kandidatët e LDP-së, kundrejt 17% për partinë Tokyo Citizens First dhe 8% për Partinë Komuniste Japoneze.

Partia Tokyo Citizens First dëshiron që Lojërat Olimpike të mbahen pa spektatorë dhe Partia Komuniste Japoneze kërkon që ato të anulohen.

Suga ka thënë se ai kishte ndër mend të mbante Lojërat, por nuk do të hezitonte të ndalonte spektatorët nëse konsiderohej e nevojshme.

Tokyo Citizens First është tani partia më e madhe në asamblenë metropolitane me 46 nga 127 vendet e saj, e ndjekur nga LDP me 25.

Partia rajonale, e formuar nga Guvernatori i Tokyo Yuriko Koike, fitoi në zgjedhjet e fundit të 2017-s.

Olimpiada e Tokyo, e shtyrë për një vit për shkak të shpërthimit të virusit, fillon më 23 korrik.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI