Lajme

Mes vendpushimeve më të mira në Evropë, edhe Gjeravica e Kosovës

Vendpushimet më të mira të skive në Evropë, kryesojnë ato nga Zvicra dhe Austria

Udhëzuesi i ekspertit për vendpushimet më të mira të skive në Evropë, nga vendpushimet klasike në Alpet zvicerane dhe ato austriake, deri tek Gjeravica e Kosovës, shkruan albinfo.ch.

Sezoni 2023 do të shënojë rikthimin e shumëpritur në ski në Evropë.

Cn-Traveller ka renditur disa destinacione për skijim që janë vlerësuar më të mirat në Evropë.

 

St Moritz, Zvicër, renditet në vendin e parë, ndryshe quhet edhe “djepi i skijimit”.

snow covered mountain during daytime

 

Zermatt, Zvicër

white and brown houses on snow covered mountain during daytime

 

Val d’Isère, Francë

 

Kitzbühel Austri

 

Gjeravica,  Kosova

Pak destinacione evropiane të skive janë aq intriguese sa Bjeshkët e Nemuna, siç i quajnë vendasit vargmalet e Gjeravicës në kufirin shqiptaro-kosovar, shpatet e sipërme të së cilës janë bërë të aksesueshme për njerëzit vetëm për herë të parë në shekullin e 21-të.

Gjeravica Kosovo

Sunnmøre Alps Norway

Chamonix, France

Val Gardena, Italy

Val d’Arly, France

Pradollano, Spain

Villars-sur-Ollon, Switzerland

Crans Montana, Switzerland

Cortina D’Ampezzo, Italy

Lech, Austria

Courchevel 1850, France

Megève, France

Gstaad, Switzerland

Klosters, Switzerland