Kuriozitete

Mësojeni se sa do të kushtojë kjo makinë e vjetër në ankand

 

 

Vetura Porsche Tybe 64, u krijua për një garë në 1939 midis Berlinit dhe Romës por që nuk ndodhi kurrë sepse Gjermania naziste pushtoi Poloninë atë vit.

Kjo veturë është në pronësi të shkrimtarit, Thomas Gruber nga Austri.

Por ajo pritet të dalë së shpejti në ankand për tu shitur.

 

Ekspertët e vlerësimit të automjeteve besojnë se mund të paguhet një shumë mbi 20 milionë dollarë për veturën antike të njohur si  Type 64 #3, transmeton albinfo.ch.

 

Nëse kjo ndodh atëherë ky do jetë Porsche  më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë.

 

Porsche do dalë në ankand në RM Sotheby në gusht gjatë Javës së Automjeteve Monterey 2019 në Monterey të Kalifornisë.