Lajme

Microsoft do të shkurtojë 10,000 vende pune deri në fund të marsit

Microsoft po shkurton 10,000 vende pune pasi përmendi një ndryshim pas pandemisë në zakonet e shpenzimeve dixhitale dhe dobësinë në ekonominë globale.

Grupi i teknologjisë u bashkua me një listë të kolegëve amerikanë që bënin shkurtime të gjera të vendeve të punës, duke përfshirë pronarin e Facebook-ut Meta, Amazon dhe prodhuesin e softuerëve të biznesit Salesforce, ndërsa bumi pandemik Covid në kërkesën për produkte dhe shërbime teknologjike dhe softuerike po shuhet mes parashikimeve të zymta për botën globale.

Shefi ekzekutiv i Microsoft, Satya Nadella, tha në një postim në blog se klientët kishin rritur shpenzimet e tyre dixhitale kur koronavirusi goditi në 2020-21, por tani po zvogëloheshin.

“Tani po i shohim ata të optimizojnë shpenzimet e tyre dixhitale për të bërë më shumë me më pak”, tha ai./TheGuardian