Lajme

Musk: Bill Gates s’ka ide për kamionët elektrikë

Personi i katërt më i pasur në botë, Elon Musk ka folur për personin e dytë më të pasur, Bill Gates.

Pasi bashkëthemeluesi i Microsoft-it, Bill Gates hodhi dyshime mbi qëndrueshmërinë e kamionëve elektrikë, CEO i Tesla-s Elon Musk tha këtë fundjavë se ai mendon se Gates ‘nuk ka asnjë ide’.

Musk iu përgjigj një ‘cicërime’ në Twitter të shtunën se si ndihej në lidhje me deklaratën e Gates për automjetet elektrike.

Gates detajoi mendimet e tij mbi automjetet elektrike në një postim në blog në gusht, duke shpjeguar pse ishte i dyshimtë në lidhje me potencialin për EV-të si automjete me transport të gjatë.

Arsyeja e tij: “bateritë janë të mëdha dhe të rënda”. “Edhe me përparime të mëdha në teknologjinë e baterive, automjetet elektrike nuk do të jenë kurrë një zgjidhje praktike për gjëra të tilla si 18-rrota, anije mallrash dhe avionë pasagjerësh,” shkroi Gates në një postim në blog.

“Energjia elektrike funksionon kur keni nevojë për të mbuluar distanca të shkurtra, por ne kemi nevojë për një zgjidhje tjetër për automjetet e rënda, me transport të gjatë.”

Vitin e kaluar, Tesla zbuloi makinën e saj të re elektrike, Cybertruck dhe një version më të shtrenjtë të kamionit, Tri Motor All-Wheel-Drive.

Tesla thotë se prodhimi për Cybertruck do të fillojë në fund të vitit 2021, me prodhimin për versionin Tri Motor AWD në 2022.

Vërejtjet negative të Musk për Gates nuk janë hera e parë që vihen në pah, shkruan “CNN”, përcjell albinfo.ch