Lajme

Ndryshimi i orarit të SBB-së, më shumë lidhje për adhuruesit e malit

Lidhje shtesë të trenave aty ku ka rritje të kërkesave

Me orarin e ri, SBB dëshiron të lidhë më mirë destinacionet turistike.

Gjatë sezonit të skive dhe muajve të verës, si dhe gjatë fundjavave, SBB dëshiron të ofrojë më shumë lidhje direkte dhe udhëtarët tani mund të udhëtojnë nga Upper Valais në Bazel dhe Bernë më herët gjatë gjithë vitit, shkruan SRF.

Sipas komunikatës së SBB-së, me ndryshimin e orarit më 10 dhjetor, SBB dëshiron të ofrojë lidhje shtesë aty ku kërkesa po rritet më shumë.

Gjeneva dhe Chur do të lidhen në fundjavë me katër trena të drejtpërdrejtë të shpërndarë gjatë gjithë ditës. Me ndryshimin e fundit të orarit të udhëtimit një vit më parë, kompania hekurudhore prezantoi dy trena të tillë të drejtpërdrejtë. Nga Krishtlindjet deri në Pashkë dhe nga qershori në tetor, një tren i drejtpërdrejtë shkon nga Cyrihu në Brig të shtunave në mëngjes, duke ndaluar në Frutigen në Bernese Oberland, teksa të dielën pasdite një tren i drejtpërdrejtë shkon në drejtim të kundërt, përcjell albinfo.ch.

Do të ketë gjithashtu dy lidhje të reja direkte nga Cyrihu në Einsiedeln në fundjavë nga mesi i janarit deri në fillim të marsit. Intercity midis Cyrihut dhe Chur-it tani funksionon çdo gjysmë ore në fundjavë gjatë gjithë vitit.

Lidhje më të mira për udhëtarët

Nga e marta deri të dielën, udhëtarët do të mund të udhëtojnë më herët nga Brig në Bernë dhe Bazel. Treni i parë tani niset nga Upper Valais në 5:16 të mëngjesit. Në të njëjtën kohë, treni i fundit në drejtim të kundërt do të niset në mbrëmje një orë më vonë se më parë dhe mbërrin në orën 00:41 në Brig.

Për “bufat e natës”, ka edhe një lidhje të re ekspres mes Olten dhe Biel të premten dhe të shtunën në mbrëmje.

31 trena në fundjavë përmes Gotthard

Sipas SBB, plani fillestar ishte futja e shërbimit gjysmë ore përmes tunelit të bazës Gotthard. Megjithatë, kjo risi është vonuar për shkak të aksidentit në tunel gushtin e kaluar.

Javën e kaluar SBB njoftoi se donte të lejonte 31 trena pasagjerësh të kalonin nëpër tunelin e bazës Gotthard çdo fundjavë nga ndryshimi i orarit më 10 dhjetor. Nga e hëna deri të enjten, megjithatë, të gjitha rrugët në tunelin bazë të Gotthard duhet të jenë të disponueshme për trafikun e mallrave.

Orari i ri parashikon gjithashtu një zgjerim të trafikut hekurudhor ndërkombëtar: në të ardhmen, një tren shtesë do të qarkullojë çdo ditë në çdo drejtim midis Cyrihut dhe Mynihut. Sipas SBB, udhëtarët tani kanë një tren të vazhdueshëm çdo dy orë. Gjithashtu janë planifikuar risi të shumta në transportin rajonal.