Kosova

Në Finlandë, Pajtim Statovci fiton çmim për letërsi

Çmimin më të lartë të Finlandës për trillime e fitoi autori  kosovar, Pajtim Statovci, shkruan albinfo.ch

Çmimet më prestigjioze të librave në Finlandë për letërsinë fiktive, jofiktive dhe letërsinë për të rinj u dhanë nga Fondacioni i Librit Finlandez (Suomen Kirjasäätiö) në Helsinki të mërkurën pasdite në Teatrin Bio Rex,.

Çmimi për fiksion shkoi për veprën Bolla(Otava), të cilën juria e quajti “një roman tronditës dhe prekës që magjeps me fuqinë e tij të shprehjes”.

Libri është vendosur pjesërisht në Kosovë, vendi i lindjes së Statovcit. Autori u zhvendos në Finlandë kur ishte vetëm dy vjeç.

Fituesi u zgjodh nga Drejtoresha e Përgjithshme e Yle, Merja Ylä-Anttila. Statovci ka marrë kritika të furishme për punën e tij në të gjithë botën, përfshirë një nominim të kohëve të fundit për çmimin prestigjioz Kombëtar të Librit për romanin e tij të dytë The Crossing.