Kosova

Shtyhet debati për tre vjet qeverisje të Kurtit

Debati në Kuvend për tre vjet qeverisje të Albin Kurtit është shtyrë në mungesë të deputetëve, përcjell albinfo.ch.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri të ditur se në sallë janë vetëm 40 deputetë.

“Pritëm boll, rreth 40 minuta. E ndërprejmë këtë seancë dhe merrmi vesh për një datë tjetër”, tha Konjufca.

Ndërkaq, nga AAK, të cilët kanë thirrur këtë debat, thanë se në dakordim me partitë e tjera do të vendosin për datën kur do të thirret seanca.

“Grupi parlamentar i AAK-së tash e tre muaj ka vendosur një kërkesë për debat për tre vjet të qeverisjes Kurti. Në diskutim edhe me grupet parlamentare, edhe në mungesë të deputetëve, një temë kaq e rëndësishme që do të jetë një ballafaqim i vërtetë në mes të opozitës dhe kryeministrit nuk do të duhej të ndodhte pa dakordim të plotë dhe pjesëmarrje të të gjithë deputetëve. Andaj në dakordim edhe me grupet e tjera parlamentare, po e shtyjmë këtë debat. Në kryesi vendosim për datën”, tha Besnik  Tahiri nga AAK.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kishte paralajmëruar një projekt-rezolutë, përmes së cilës do të kërkonte dorëheqjen e Kurtit dhe shpërndarjen e Kuvendit.

“Qeveria ta përmbyllë mandatin e saj me dorëheqje ose me mocion për shkarkimin e saj”, dhe pas dorëheqjes apo shkarkimit, të shpërndahet Kuvendi i Kosovës, thuhet në rezolutën e AAK-së.

Partitë opozitare kanë kritikuar qeverisjen e Kurtit në këto tre vjet, duke kërkuar që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Por PDK, LDK dhe AAK nuk po pajtohen për mënyrën se si do të ndodhë kjo.

Derisa Partia Demokratike e Kosovës po kërkon që Kuvendi të shpërndahet, nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë kërkesë tjetër, atë të dorëheqjes së kryeministrit Albin Kurti.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, mbrëmë tha se partia që ai drejton ka propozuar tri data për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.