Lajme

Prishtinë: Obelisku që përkujton viktimat e 11 shtatorit në SHBA

Viktimat e 11 shtatorit të vitit 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë përkujtuar edhe në Kosovë.

Në nderim të tyre, policia, zjarrfikësit dhe autoambulancat ndezën sirenat dhe dritat e automjeteve të tyre, ndërsa Garda e Nderit e Policisë së Kosovës uli në gjysmështizë flamurin amerikan, raporton KTV.

Kryetari i Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi, tha se në kohët më të vështira, Kosova ka pasur një aleate të fuqishme si Amerika.

18 vjet pas sulmeve terroriste në SHBA, në oborrin e saj, Qeveria e Kosovës ka vënë një pllakë memoriale, për t’i nderuar dhe kujtuar viktimat, të cilat humbën jetën në këtë tragjedi.

Pas zbulimit të kësaj pllake dhe homazheve që bënë bashkë me ambasadorin amerikan, kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova bashkëndjen me popullin amerikan.

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Philip Kosnett, deklaroi se kjo ditë është e zymtë për amerikanët, derisa shtoi se ndihet i nderuar që Kosova çdo vit organizon një mori aktivitetesh në nderim të këtyre viktimave.

Në një aktivitet tjetër në bulevardin “Bill Clinton” janë vendosur edhe fotografi dhe janë ndezur qirinj para emrave dhe fotografive të viktimave, shkruajnë mediat kosovare, përcjell albinfo.ch.