Lajme

Në protestën kundër masave të koronës në Lucern, pati edhe përleshje fizike

Është arrestuar një 54-vjeçar, pjesëmarrës i demonstratës, pasi ka sulmuar fizikisht policët dhe një kundërprotestues që deshi të sulmonte protestuesit

Të shtunën pasdite skeptikët e masave të koronës kanë marshuar nëpër qytetin e Lucernit, në një demonstrim të palejuar nga policia, shkruajnë mediat zvicerane.

Skeptikët dhe kritikët e masave të koronës kishin njoftuar një tubim në Lucern këtë të shtunë. Rreth 400 njerëz i janë përgjigjur thirrjes, duke marshuar nëpër qytet dhe përgjatë liqenit të Lucernit.

Policia e Lucernit kryesisht i ka lejuar demonstruesit të marshonin të qetë. Në një njoftim për shtyp, ajo e ka vlerësuar tubimin kryesisht si paqësor, transmeton albinfo.ch. Gjithashtu policia ka arritur të parandalonte “ndeshjen” e protestuesve me një grup kundërshtarësh të tyre.

Megjithatë, forcave të sigurisë u është dashur të bënin disa ndërhyrje gjatë pasdites. Një person që ishte përpjekur të sulmonte kolonën e protestuesve u arrestua në Bahnhofstrasse të Lucernit. Ai është një zviceran 36-vjeçar.

Po ashtu është arrestuar edhe një 54-vjeçar, pjesëmarrës i demonstratës, transmeton albinfo.ch. Ai ka sulmuar fizikisht policët që po kryenin punën e tyre.

Përveç kësaj, policia ka larguar nga kolona protestuese më shumë se 30 persona.

Qyteti i Lucernit nuk kishte marrë një kërkesë për tubimin, kështu që ajo nuk është lejuar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI