Lajme

Nestle investon 160 milionë franga në zgjerimin e prodhimit të kafesë zvicerane

Nespresso njoftoi të mërkurën se po investon 160 milionë franga (170 milionë dollarë, 150 milionë euro) në zgjerimin e fabrikës së saj të prodhimit në Romont, duke përmendur rritjen e kërkesës për produktet e saj të kafesë.

Një nga markat e flamurit të gjigantit ushqimor Nestle, Nespresso – i cili bën makina kafeje në shtëpi, kapsula dhe pajisje shtesë – tha që zgjerimi do të krijojë 300 punë të reja të drejtpërdrejta gjatë 10 vjetëve të ardhshme.

“Me gjithë situatën sfiduese, në të cilën jemi duke jetuar të gjithë, ky investim afatgjatë strategjik rikonfirmon suksesin e vazhdueshëm të biznesit të Nespresso”, tha shefi ekzekutiv i Nestle, Guillaume Le Cunff, në një deklaratë, shkruan thelocal.ch, përcjell albinfo.ch,