Kuriozitete

Ngriten çmimet e makinave elektrike

Ngritja e çmimeve vjen për shkak të krizës së çmimeve të naftës

Me çmimet e benzinës në Amerikë që kalojnë 5 dollarë për gallon për herë të parë, i vetmi mjet që mund të lehtësojë xhepin është një makinë elektrike, e cila po përjeton periudhën e vet të rritjes së paparishikueshme të çmimeve.

Prodhuesit e automjeteve, nisur nga kërkesa e lartë e konsumatorëve dhe rritja e kostove të materialeve po paguajnë më shumë për automjetet elektrike. Udhëheqësi i tregut, Tesla po rrit çmimet deri në 6,000 dollarë për makinë, rritja e tretë e tij këtë vit, raportoi Electrek. Ford Motor ka rritur çmimin e Mustang Mach-E të saj, pas një lëvizjeje të ngjashme nga startup-i i kamionëve elektrikë Rivian Automotive.

E megjithatë blerësit vazhdojnë të vijnë.

Çmimi mesatar i një makine elektrike arriti në 60,984 dollarë muajin e kaluar, shumë më lart se 46,634 dollarë për tregun e përgjithshëm, sipas studiuesit të automobilave Edmunds.com. Kjo mesatare përjashton Tesla-n, e cila nuk i ndan të dhënat e çmimeve me firmat kërkimore, por Electrek raportoi se modeli popullor Model Y me rreze të gjatë tani fillon nga 65,990 dollarë.

Përtej kërkesës, prodhuesit po rrisin çmimet e automjeteve elektrike për shkak të kostove të larta të lëndëve të para, të cilat Ford i sheh si një tsunami prej 4 miliardë dollarësh për kompaninë këtë vit. Shefi Ekzekutiv Jim Farley tha kohët e fundit se tani kushton 25,000 dollarë më shumë për të ndërtuar një Mustang Mach-E me bateri, krahasuar me një SUV Edge me karburant.

Rritja e çmimeve është një nga mënyrat që prodhuesit e automjeteve kanë për t’i rikthyer makinat elektrike në të zezë ndërsa kërkesa rritet. Ford gjithashtu po ri-inxhinieron Mach-E në fluturim për të ulur koston dhe për të përmirësuar marzhet/ Bloomberg

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI