Kosova

Nis takimi mes Lajçakut dhe delegacionit serb në Bruksel

Mësohet se tashmë ka nisur takimi mes Lajçakut dhe delegacionit serb në Bruksel, mes emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe delegacionit serb i udhëhequr nga kryenegociatori Petar Petkoviq, përcjell albinfo.ch.

Vendimet e Bankës Qendrore të Kosovës për qarkullimin e valutave do të jenë temë kyçe mes palëve.

Pas takimit me delegacionin serb, Lajçak pritet të takohet me delegacionin e Bankës Qendrore të Kosovës.

Ende nuk ka konfirmim nëse do ketë gatishmëri të palëve për takim trepalësh.

Nga BE-ja është bërë e ditur të hënën se “takimet do të kenë rrjedhën e takimeve në formatin e zakonshëm të dialogut”.