Lajme

Numër rekord i aksidenteve jashtë punës në Zvicër në vitin 2022

Viti i kaluar ishte një vit i vështirë për lëndimet dhe aksidentet gjatë aktiviteteve të kohës së lirë, ka thënë Fondi Zviceran i Sigurimit të Aksidenteve (SUVA), përcjell albinfo.ch

Rreth 290,000 aksidente “në kohë të lirë” u regjistruan në vitin 2022, një rritje prej 14% në vitin 2021 dhe niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë, tha SUVA të martën.

Fondi i sigurimeve tha se norma e lartë ishte për shkak të heqjes së kufizimeve të pandemisë, si dhe një prej verave më të nxehta të regjistruara ndonjëherë, e cila krijonte “kushte perfekte për ushtrimin e aktiviteteve të ndryshme në ajër të hapur” si ski, çiklizëm, dhe shëtitje.

Sipas shërbimit kombëtar të motit MeteoSuisse, vera e vitit 2022 ishte e dyta më e nxehtë që nga fillimi i regjistrimeve në 1864; vetëm vera e vitit 2003 ishte më e nxehtë.

Marsi i vitit 2022, i cili ishte gjithashtu jashtëzakonisht i ngrohtë dhe i thatë, ishte megjithatë muaji në të cilin u regjistruan më së shumti aksidente sportive dhe ecje, tha SUVA.

Grupmoshat 55-64 vjeç panë rritjen më të madhe të fatkeqësive në krahasim me periudhën para pandemisë: aksidentet me to u rritën me 15%, përcjell tutje albinfo.ch