Lajme

OKB: Bota përballet me krizë të paprecedentë të urisë

Ekziston një “rrezik real” i urisë së shumëfishtë këtë vit, tha të premten shefi i OKB-së Antonio Guterres dhe u kërkoi ministrave të takimit për sigurinë ushqimore të ndërmarrin hapa praktikë për të stabilizuar tregjet ushqimore dhe për të zvogëluar paqëndrueshmërinë e çmimeve të mallrave, transmeton albinfo.ch

“Ne përballemi me një krizë të paprecedentë urie globale”, tha Guterres në takimin në Berlin përmes videove.

“Lufta në Ukrainë ka komplikuar problemet që kanë lindur prej vitesh: përçarja klimatike; pandemia COVID-19; rimëkëmbja thellësisht e pabarabartë.”

Më shumë se 460,000 njerëz në Somali, Jemen dhe Sudanin e Jugut janë në kushte uria nën Klasifikimin e Fazës së Sigurisë Ushqimore të Integruar (IPC) – një shkallë e përdorur nga agjencitë e OKB-së, organet rajonale dhe grupet e ndihmës për të përcaktuar pasigurinë ushqimore. Ky është hapi përpara shpalljes së urisë në një rajon.

Miliona njerëz në 34 vende të tjera janë në prag të urisë, sipas IPC.

“Ekziston një rrezik real që uri të shumta të shpallen në vitin 2022. Dhe viti 2023 mund të jetë edhe më i keq”, tha Guterres, duke i quajtur urinë masive dhe urinë të papranueshme në shekullin e 21-të, transmeton tutje albinfo.ch