Bota

“Oriku” shpëtoi 110 emigrantë në Egje (VIDEO)

Anija shqiptare “Oriku” dhe ekuipazhi i saj kanë shpëtuar 110 emigrantë në 4 operacione të ndryshme brenda dy ditëve, gjatë patrullimit në detin Egje.

Ministrja e Mbrojtes së Shqipërisë, Olta Xhaçka ka shkruar në Facebook se kontributi i detarëve shqiptarë në 3 vjet si pjesë e misionit të NATO-s “Sea Guardian” është shumë më i madh se kaq, përcjellë albinfo.ch

“Anijet dhe efektivët tanë kanë kryer mijëra orë patrullime, për të shpëtuar rreth 3000 fëmijë, gra e burra”, ka shkruar ajo në mbishkrimin të cilit i ka bashkëngjitur një video nga misioni i detarëve shqiptarë.

Shqipëria në misionin Sea Guardian

Anija Oriku dhe ekuipazhi i saj shpëtuan 110 emigrantë, në 4 operacione të ndryshme brenda dy ditëve, gjatë patrullimit në detin Egje. Kontributi i detarëve tanë në 3 vite si pjesë e misionit të NATO-s “Sea Guardian” është shumë më i madh se kaq.Anijet dhe efektivët tanë kanë kryer mijëra orë patrullime, për të shpëtuar rreth 3000 fëmijë, gra e burra.#KrenariPërFD

Publiée par Olta Xhacka sur Lundi 30 septembre 2019