Uncategorized

Pasuesi i Mogherinit, zyrtarisht spanjolli Borrell

Shtetet anëtare të Bashkimit Europian emëruan zyrtarisht spanjollin Josep Borrel si pasues të Komisioneres për Punë të Jashtme, Federica Mogherini.

Konfirmimi vjen nga një zëdhënës i Brukselit.

Ai do të nisë punën në nëntor, nëse kandidatura e tij do të aprovohet edhe nga Parlamenti Europian. Emërimi i spanjollit erdhi pas zgjedhjes së Ursula von der Leyen në drejtim të Komisionit Europian, raporton media evropiane.

Socialisti Borrell është aktualisht ministër i Jashtëm i Spanjës dhe më përpara ka shërbyer edhe si president i Parlamentit Europian. 72-vjeçari pritet të marrë në duar drejtimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë si dhe një sërë procesesh të tjera të papërfunduara nga Mogherini, transmeton indeksonline.