Kuzhina shqiptare

Petullat e shpejta

petullat
Përbërësit:

•       2 ve
•       200 ml jogurt
•       250 gr miell
•       ½ pecivë
•       Pak kripë
•       Një lugë sheqer
•       Një sheqer vanilje

Përbërësit për fërgim

•       Vaj
•       Sheqer pluhur

Përgatitja:

E marrim jogurtin dhe vezët i përziejmë dhe pastaj shtojmë miellin e përzier me pecivë, kripë dhe sheqer + sheqer vanilje dhe i përziejmë deri sa të fitojmë një masë homogjene.
Kur brumi të jetë gati, nxehet vaji në tigan dhe nga kjo masë, me një lugë gjelle nxirret masa dhe fërgohen në vaj të nxehtë në të dy anët, duhet pasur kujdes që temperatura të mos jetë shumë e lartë, sepse petullat skuqen shpejt dhe nuk piqen në brendësi.
Pasi të piqen, i pluhurosim me sheqer pluhur dhe i servojmë të nxehta,

Ju bëftë mirë!