Kuriozitete

Piktura e artistit britanik shitet me çmim rekord

Një pikturë e famshme e artistit britanik David Hockney, është shitur me një çmim rekord në një ankand në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tabloja e titulluar “Portreti i artistit (Dy figura në pishinë)” është shitur për 90,3 milionë dollarë në një ankand në New York, njoftoi Shtëpia e Ankandeve Christie’s.

Shuma e paguar për pikturën paraqet çmimin më të lartë të paguar ndonjëherë për veprat e ndonjë artisti të gjallë, përcjell albinfo.ch.

“Piktura reflekton perspektivat evropiane dhe amerikane të një artisti që erdhi të jetojë në Kaliforninë me diell në vitet 60 dhe e pa veten duke jetuar në të dy kontinentet”, tha Hockney.

Artisti 81-vjeçar jeton ende në Kaliforni. Rekordi i mëparshëm nga një artist i gjallë ishte vendosur nga statuja “Qeni prej balone” e artistit konceptual Jeff Koons, e cila ishte shitur për 58,4 milionë dollarë në vitin 2013.