Bota

Hetohet incidenti me substanca kimike në bregdetin anglez

Policia në Angli tha sot se po hetojnë një “incident të materialit të rrezikshëm”, pasi banorët në qytetin bregdetar të Worthing, 80 kilometra larg Londrës, raportuan të vjella dhe inflamacion të syve.

Policia e Sussex thotë se po heton simptomat që kanë prekur njerëzit, raporton AP. Stacioni i zjarrfikësve Worthing këshilloi banorët të mbyllnin dritaret dhe dyert.

Për shkak të substancës misterioze kimike më 2017, më shumë njerëz kishin probleme me dhimbje të syve, fyt dhe frymëmarrje, përcjell Albinfo.ch.

Hetimi përcaktoi se shkaku më i mundshëm i incidentit ishte emetimi i gazrave të ndonjë anije në kalim e sipër, një ngarkesë e humbur ose mbeturina në Kanalin La Mansh.