Bota

Protestuesit e Hong Kong-ut vazhdojnë misionin qetësisht edhe në shi

Qindra mijëra protestues antiqeveritarë u mblodhën në mënyrë paqësore sot në Hong Kong, duke e shënuar javën e njëmbëdhjetë të protestave, përcjell albinfo.ch

Pjesëmarrja e së dielës tregoi se lëvizja ka ende mbështetje me bazë të gjerë, pavarësisht skenave të shëmtuara të dëshmuara ditëve të fundit kur protestuesit pushtuan aeroportin e qytetit kinez, veprim për të cilin disa aktivistë kërkuan falje.

Ishte protesta më e qetë e fundjavës që prej demonstratave të fundit kundër ndikimit të perceptuar të rrëshqitur të Pekinit në ish-koloninë Britanike.

“Ata u kanë thënë të gjithëve se jemi rebelë. Marshi sot është të tregojmë të gjithëve që nuk jemi”, tha një 23-vjeçar me emrin Chris, i cili punon në marketing dhe ishte veshur i tëri me të zeza, duke përfshirë një shall që mbulon kapak i fytyrës dhe bejsbollit, raportojnë mediat e huaja.

“Nuk do të thotë që ne nuk do të vazhdojmë të luftojmë. Do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të fituar, por sot bëjmë një pushim, atëherë rivlerësojmë.”

Një protestues u bërtiti të tjerëve që po bërtisnin policinë, “Sot është një marsh paqësor! Mos u fut në grackë! Bota po na shikon”, duke bërë që grupi të vazhdojë.

Vonë në mbrëmje, disa demonstrues po i nxisnin të tjerët të shkonin në shtëpi dhe të pushonin.

Zemërimi për një projekt-ligj të pezulluar tani që do të lejojë që të dyshuarit kriminelë në Hong Kong të ekstradohen në kontinent, Kina shpërtheu në qershor, por trazirat janë nxitur nga shqetësime më të gjera për erozionin e lirive të garantuara nën formulën “një vend, dy sisteme” i vendosur pas kthimit të Hong Kongut në sundimin kinez në 1997, përfshirë një gjyqësor të pavarur dhe të drejtë proteste, përcjell albinfo.ch