Bota

Qeveria holandeze, bisedime me 250 kompani për investime pas Brexit

Qeveria holandeze tha të shtunën se ishte në bisedime me 250 kompani rreth lëvizjes së operacioneve në Holandë nga Britania, përpara daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian, e planifikuar për 29 mars.

Ministria e Ekonomisë tha në një raport se një program rekrutimi kishte sjellë 42 kompani ose degë dhe 1,923 vende pune nga Britania në Holandë në 2018-ën.

Raporti përmendi bankat japoneze të investimeve Norinchukin, kompania mediatike TVT Media, ofruesit e shërbimeve financiare MarketAxess dhe Azimo dhe siguruesi detar UK P & I Club në mesin e Lëvizesit.

“Në vitin 2019, disa kompani, duke përfshirë Discovery dhe Bloomberg, kanë njoftuar tashmë synimin e tyre për të investuar në Holandë për shkak të Brexit”, tha ministria, përcjell albinfo.ch.

“Përveç kësaj, Agjencia Holandeze e Investimeve të Huaja po bisedon me më shumë se 250 kompani të huaja, duke konsideruar ngritjen e operacioneve në Holandë pas Brexit.”

Agjencia Europiane e Medicinave, e cila tashmë vepron nga një hapësirë ​​e përkohshme në Amsterdam, do t’i kalojë 900 persona në Holandë nga Londra deri në fund të këtij viti.