Bota

“Refugjatët po e sjellin krimin në vendin tonë”

Alternativa për Gjermaninë (AfD) shpreson se strategjia që e bëri atë partinë më të madhe të opozitës në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2017 do të arrihet edhe një herë muajin e ardhshëm, kur votuesit zgjedhin një Parlament të ri Evropian, përcjell albinfo.ch.

Rezultati i saj prej 12.6 për qind pothuajse dy vjet më parë ishte një tronditje ndaj sistemit politik, duke sjellë 94 deputetë të ekstremit të djathtë në një legjislaturë me një histori moderimi që u kthye në 1949.

Duke vënë theksin në mesazhin që çoi në suksesin e saj, kandidati kryesor Afd Jörg Meuthen tha: “Gjermania nuk mund të marrë më shumë migrantë.”

“Sulmet me thikë, përdhunimet dhe aktet e dhunshme kundër grave proporcionalisht janë me më shumë gjasë të kryhen nga njerëz të një sfondi kulturor mysliman se sa nga ‘njerëzit nga këtu’,” pohoi ai, përcjell albinfo.ch.

Statistikat e policisë tregojnë se 38.6 përqind e krimeve të dhunshme janë kryer nga të huajt në vitin 2018, por krimi në Gjermani është gjithashtu në nivelin më të ulët që nga bashkimi i vendit në 1990.

“Çdo histori e lajmeve në të cilën janë të implikuar të huajt, sidomos emigrantët, është nxjerrë nga konteksti dhe është e përgjithësuar” për të gjithë popullsinë jo-gjermane, argumentoi Miro Dittrich nga Fondacioni Anti-racist Amadeu Antonio.

Frika tashmë ekzistuese e kërcënimit të emigrantëve u rizgjua  më 31 dhjetor 2015.

Gjermanët u tmerruan pasi dhjetëra gra raportuan që u bënë viktima të dhunës seksuale në festimet e rrugës të Vitit të Ri përreth stacionit kryesor të trenit në Köln.

Veprimet për të cilat u fajësuan kryesisht azilkërkuesit e rinj formuan themelin për tregimin e ekstremit të djathtë për të huajt e rrezikshëm, përcjell albinfo.ch.

Që atëherë, emrat e qyteteve  ku krimet individuale janë kryer nga migrantët ose azilkërkuesit, kanë reflektuar përmes mediave dhe rrjeteve sociale.

Midis tyre është një rast në Kandel, pranë kufirit francez, ku një vajzë 15-vjeçare u qëllua për vdekje nga ish-dashnori i saj afgan.

AfD ka kohë që ka përfituar nga mesazhi i saj për emigrantët kriminalë, efekti duket se po humbet fuqinë e tij.

Sondazhet e fundit parashikojnë se partia ka shënuar 10 deri në 11 për qind në zgjedhjet e Parlamentit Europian, shumë më poshtë mbështetjes prej 15 për qind që ajo gëzonte vjeshtën e kaluar. Partia ka parë gjithashtu një rënie në popullaritet në sondazhet e zgjedhjeve të Gjermanisë.