Të tjera

Roger Federer: “Desha të luaj për herë të fundit që ta mbyll karrierën”

Roger Federer i dha fund karrierës së tij mes lotëve.

Pasi njoftoi tërheqjen e tij, Roger Federer u përgatit për sfidën e tij të fundit zyrtare në qarkun ATP në Londër në Kupën e Laverit.

“Vendimi erdhi në fillim të verës, kur gjuri im vazhdonte të më krijonte probleme. Do të doja të isha në gjendje të kthehesha në Wimbledon vitin e ardhshëm, e besova vërtet, por më pas në javët në vijim bëra ende disa teste të cilat nuk treguan asnjë përparim dhe aty vendosa të them mjaft”, deklaroi tetë herë kampioni i turneut të Londrës, i cili para se të bënte zgjedhjen e tij përfundimtare pranoi se e kishte menduar prej kohësh, pëcjell albinfo.ch.

Tani jam i lehtësuar dhe i lumtur, por ndjeva presionin e dëshirës për të luajtur për herë të fundit

“Gjatë pushimeve mendoja shumë se si mund ta komunikoja daljen në pension – vazhdoi 41-vjeçari – i thashë McEnroe-t se mund të bëja si ai, të mos them asgjë, por nuk më dukej mirë për fansat e mi”. Bazelasi tani po pyet se cila mund të jetë e ardhmja e tij në tenis: “Nëse i shikoj vitet e fundit larg garave, kam bërë shumë gjëra me familjen time dhe sponsorët e mi, nuk dua të distancohem plotësisht nga sporti që më dha gjithçka. I kam thënë gjithmonë gruas sime Mirka se do të jem më i disponueshëm për ta në fund të karrierës sime dhe këtë do të bëj”.

Për mua ishte karrierë perfekte, me të gjitha fitoret dhe humbjet e Roger Federerit.

Ai zhvilloi një ndeshje lamtumirëse me Rafael Nadalin, në një natë emocionale në Laver Cup.

Federer mori një ovacion të gjatë pasi u largua nga fusha për herë të fundit pasi ai vendosi të pensionohet nga tenisi pas 25 vjetëve.

Zvicerani, i cili fitoi 20 tituj Grand Slam, konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në historinë e sportit të tenisit.

“Ka qenë një ditë e mrekullueshme. Jam i lumtur, jo i trishtuar. Ndihem mirë që jam këtu. Jam i lumtur që ia dola”, tha 41-vjeçari.

Zvicerani qau ndërsa përqafoi Nadalin dhe lojtarët e tjerë. Më pas emri i tij u brohorit nga mijëra tifozë në “O2 Arena” në Londër. /Albinfo.ch.