Koronavirusi: çast pas çasti

Rriten kërkesat për blerje online: Amazon hap edhe 75,000 vende të reja pune

Pandemia e koronavirusit tashmë pothuajse ka prekur çdo shtet të botës, duke ndryshuar ritmet e jetesës normale.

Shumë vende në botë janë izoluar për shkak të koronavirusit dhe qytetarët e tyre i kanë shtuar blerjet online.

Pas punësimit të 100,000 punëtorëve muajin e kaluar, gjiganti i shitjeve online Amazon është në kërkim edhe të 75,000 punëtorëve të tjerë.

“Ne mirëpresim cilindo që është pa punë për t’u bashkuar me ne në Amazon, derisa gjërat të kthehen në normalitet”, tha kompania me seli në Shtetet e Bashkuara.

Mbi 17 milionë amerikanë kanë humbur vendet e punës në SHBA gjatë tri javëve të kaluara, për shkak të izolimit nga koronavirusi, përcjell Albinfo.ch.