Lajme

Rritja e çmimit të naftës, a po rikthehet kriza?

Një fuçi naftë po tregtohet për 90 dollarë në bursën europiane. Çmimi është rritur ndjeshëm, gjatë 30 ditëve të fundit, kur bursa e Londrës e tregtonte javën e parë të marsit për 82 dollarë. Në tregun vendas, çmimi mesatar i shitjes është 189 lekë, me rritje të lehtë, një rritje e lehtë e reflektuar që nga ditët e para të prillit.

Arsyet lidhen me vendime gjeopolitike dhe konflikte në glob. Pak ditë më parë tensionet ushtarake midis Izraelit dhe Iranit ishin shkaktari i menjëhershëm për shtrenjtimin.

Po ashtu, një lëvizje e fundit e Meksikës për të ulur eksportet e saj të papërpunuara po krijon një tjetër shtrëngim global, duke bërë që rafineritë në SHBA, prodhuesi më i madh i naftës në botë, të konsumojnë më shumë fuçi vendase, transmeton euronews, përcjell albinfo.ch.

Sanksionet amerikane kanë bllokuar ngarkesat ruse në det, me furnizimin e Venezuelës një objektiv të ardhshëm të mundshëm. Sulmet e rebelëve Houthi ndaj cisternave në Detin e Kuq kanë vonuar dërgesat e naftës së papërpunuar. Dhe, pavarësisht trazirave, OPEC dhe aleatët e tij po u përmbahen shkurtimeve të prodhimit.