Sallata

Sallatë me oriz

Sallatë me orizPërbërësit:

• 200 gr sallamë,
• 200 gr kastravecë turshi,
• 3 vezë të ziera,
• 200 gr oriz,
• 200 gr majonez
• 200 ml shtalpë
• kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Në një tenxhere të thellë e vëmë orizin e zier. Kastravecët i presim në kube të vogla dhe i shtojmë në enë. Në kube e presim edhe sallamën dhe e shtojmë në enë. Pastaj, në enë i grijmë dy vezët dhe shtojmë majonez.

Hedhim kripë dhe piper të zi. Në enë e shtojmë edhe shtalpën.

E përziejmë me lugë, derisa masa të bëhet homogjene. Sallatën e vëmë në pjatën për servirje.

Vezën e zier e presim në rrathë. Mbi sallatë vëmë nga një fetë veze.
E zbukurojmë me fletë majdanozi dhe domate.

Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Sallata