Lajme

Sergio Ermotti emërohet CEO i bankës UBS, pas marrjes së Credit Suisse

"Ermotti, në periudhën 9 vjeçare deri në vitin 2020 kishte çuar UBS-në në ujëra të qeta pas krizës financiare dhe nën drejtimin e tij, banka fitoi përsëri"

Pas marrjes së Credit Suisse, banka UBS ndryshon CEO-n e saj. Shefi i ri do të jetë Sergio Ermotti, njoftoi UBS. Ermotti do të marrë drejtimin nga e mërkura e ardhshme.

Ermotti ka qenë në krye të UBS për nëntë vjet deri në vitin 2020, trasnmeton albinfo.ch. Në deklaratë thuhet se Bordi i Drejtorëve e mori këtë vendim në dritën e sfidave dhe prioriteteve të reja me të cilat UBS përballet me blerjen e Credit Suisse.

CEO aktual, Ralph Hamers, do të qëndrojë në UBS dhe do të veprojë si këshilltar përkrah Sergio Ermotti-t gjatë një faze tranzicioni, shkruan srf.ch

Ermotti është zgjedhja e duhur, thotë redaktori i biznesit në SRF, Philippe Erath. Ermotti ka një histori të mirë që nga mandati i tij i parë si shef i UBS.

“Situata kërkon një kapiten zviceran me përvojë dhe Sergio Ermotti është pikërisht ky”, thotë Erath. Ermotti e kishte çuar UBS-në në ujëra të qeta pas krizës financiare dhe nën drejtimin e Ermotti-t, banka fitoi përsëri.

Sergio Ermotti është nga Ticino. Ai flet tri gjuhët nacionale të Zvicrës plus anglishten. Përveç kësaj, Ermotti është i lidhur mirë në ekonominë zvicerane, thotë Erath.

Partitë (kryesisht) mbështesin Ermottin

Fakti që Sergio Ermotti do të bëhet shef i UBS-së ka shkaktuar reagime kryesisht pozitive nga partitë. SVP ishte e kënaqur me vendimin, sipas agjencisë së lajmeve Keystone-sda.

PS nuk e ka omentuar vendimin. Por sipas saj rregulloret efektive të punës do të duhej të ishin në plan të parë, përcjell albinfo.ch. Deputeti i Gjelbër Gerhard Andrey tha se ajo që nevojitet mbi të gjitha është një kulturë e përgjegjësisë.

Deputetja nacionale nga Partia Die Mitte, Elisabeth Schneider-Schneiter shkroi në Twitter se vendimi ishte i mirë dhe i saktë. Emërimi i Ermottit është më i rëndësishëm se çdo përçapje politike, ka thënë ajo.