Lajme

SHBA do të bllokojë shkarkimet e TikTok-ut dhe WeChat-it të dielën

Administrata Trump do të ndalojë WeChat dhe aplikacionin e videove TikTok nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA duke filluar nga e diela në mbrëmje, një veprim që do të bllokojë amerikanët nga shkarkimi i platformave në pronësi të Kinës, për shkak të shqetësimeve që ato paraqesin një kërcënim të sigurisë kombëtare.

“TikTok bazë do të qëndrojë e paprekur deri më 12 nëntor”, i tha Sekretari i Tregtisë, Wilbur Ross.

Ndalimi i shkarkimeve të reja në SHBA të aplikacionit gjerësisht të famshëm mund të shfuqizohet nga Presidenti Donald Trump përpara se të hyjë në fuqi. ByteDance ka qenë në bisedime me Oracle Corp dhe të tjerët për të krijuar një kompani të re, TikTok Global, që synon të adresojë shqetësimet e SHBA-së në lidhje me sigurinë e të dhënave të përdoruesve të saj.

ByteDance ende ka nevojë për miratimin e Trump-it për të shmangur një ndalim të SHBA-së.

Urdhri i Departamentit të Tregtisë ndalon dyqanin e aplikacioneve të Apple Inc, Google Play të Alphabet Inc dhe të tjerët që të ofrojnë aplikacione në çdo platformë “që mund të arrihet brenda Shteteve të Bashkuara”, tha një zyrtar i lartë i Tregtisë për Reuters, përcjell albinfo.ch.