Tematike

Shenjat kryesore që ju jeni bërë vendas në Cyrih

Cyrihu, qyteti më i madh i Zvicrës njihet gjerësisht si kryeqyteti ekonomik i vendit dhe është i njohur në mbarë botën për rrethin e tij financiar, teksa janë pikërisht këto arsye që e bëjnë atë një nga qytetet më tërheqëse të Zvicrës për të huajt pasi ofron shumë mundësi pune dhe paga të larta.

Por ndërsa Cyrihu mund të ndihet dërrmues kur të mbërrini për herë të parë, mund të zbuloni se jeni kthyer në një “Zürcher” të kalitur para se ta kuptoni, sipas TheLocal.

Këtu janë të gjitha shenjat që tregojnë se jeni bërë një vendas i vërtetë:

Ju merrni një goditje nga praktikimi i Züritüütsch

Anglishtja është gjuha jokombëtare më e folur në Zvicër. Flitet rregullisht nga 45 për qind e popullsisë në Zvicër, megjithëse është më e përhapur në pjesët gjermane të vendit sesa frëngjishtja dhe italishtja. Gjithashtu flitet më gjerësisht në qytetet e mëdha të Zvicrës si Cyrihu.

Nuk është për t’u habitur atëherë që shumë të huaj që jetojnë në këtë qytet të gjallë as nuk shqetësohen të mësojnë gjermanishten bazë.

Megjithatë, nëse e keni zotëruar prej kohësh gjermanishten standarde dhe jeni të zënë duke shtuar fjalorin tuaj Züritüütsch (dialekti gjerman zviceran i Cyrihut), mund të jetë një shenjë se po shndërroheni me shpejtësi në një vendas të vërtetë të Cyrihut.

Ju mbroni Cyrihun para të tjerëve duke thënë se reputacioni i tij i keq është i pajustifikuar

Nuk është sekret (për zviceranët) që në Zvicër – dhe veçanërisht në pjesën gjermanishtfolëse – Cyrihu dhe njerëzit e tij gëzojnë pak reputacion të dobët dhe disa do të argumentonin jo pa arsye.

Në fakt, banorët vendas të Cyrihut shpesh përshkruhen si njerëz të prirur, pretencioz dhe arrogantë që i dinë të gjitha, të cilët mendojnë se janë më të mirë se të tjerët. Pjesa tjetër është kushdo jashtë kufijve të qytetit.

Por nëse keni jetuar mjaft gjatë në Cyrih, ka të ngjarë të zbuloni se shumica e vendasve janë thjesht njerëz të rezervuar, seriozë, të orientuar drejt qëllimeve.

Në fundjavë ju shkoni në Uetliberg

E vendosur pranë qytetit të Cyrihut është Uetliberg, kodra më e lartë në zonë, me përmasa 870 m. Duke ofruar pamje të mrekullueshme të qytetit (dhe Alpeve në jug), ka shumë arsye pse kjo rritje është e popullarizuar në mesin e vendasve. Njëra prej të cilave është qasja në rrugën lart, shkruan albinfo.ch.

Ka shumë rrugë deri në kodër, nga një rrugë e lehtë në shtigje të ngushta dhe të pjerrëta. Ekziston edhe një stacion i vendosur në majë të kodrës, kështu që alpinistët mund të zgjedhin një udhëtim poshtë në vend që të ecin përsëri poshtë. Ekziston edhe një hotel dhe restorant që ofron fjetje dhe paketa.

Nuk do të humbisni kurrë festimet lokale të Cyrihut

Çdo vit, vendasit e Cyrihut presin me durim një sërë festash vjetore të mbajtura në qytet që festojnë kulturën dhe traditën lokale.

Në pranverë, qyteti fillon kalendarin e tij të festivaleve me Sechseläuten, një traditë shekullore që sheh anëtarët të veshur me kostume historike të ndjekur nga djegia e Böögg.

Çdo tre vjet, festivali më i madh i Zvicrës – Züri-Fäscht – mirëpret rreth dy milionë vizitorë gjatë verës, ndërsa vendasit nisen për Paradën e Rrugës në gusht.

Një nga festimet më të njohura të Cyrihut, Knabenschiessen, është vendi për të qenë në vjeshtë.

Nëse këto festa kryesore janë bërë një ndeshje e zakonshme në kalendarin tuaj, është e sigurt të supozoni se ndiheni bukur në shtëpinë tuaj në Cyrih.

Mendoni dy herë përpara se të ndërroni shtëpinë

Kushdo që përpiqet të marrë me qira një apartament në Cyrih, ose thjesht duke ndjekur lajmet e pasurive të paluajtshme, do ta dijë se gjetja e një akomodimi me çmime të arsyeshme në ose afër qytetit është shumë e vështirë.

Kjo është për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë fluksin e fundit të emigrantëve, mungesën (dhe shpenzimet) e tokës ndërtimore dhe aktivitetin e ngadalësuar të ndërtimit.

Pra, edhe nëse marrëveshja juaj për ndarjen e banesës ka filluar të ndihet paksa e rehatshme, si banor i Cyrihut, ju e dini se zhvendosja e shtëpisë shpejt, thjesht nuk është një opsion.

Në verë mund të gjendeni në një Badi

Cyrihu ka një kulturë të pasur të banjës në natyrë dhe megjithëse një pjesë e madhe e objekteve të pishinave të hapura, të njohura në vend si Badis – do t’ju kërkojnë të paguani hyrjen, vendasit (si ju) e dinë se cilat pishina lumi në qytet nuk do të kërkojnë pagesë.

Ju jeni një gjuetar ekspert i tregjeve

Duke jetuar në një nga qytetet më të shtrenjta të Zvicrës, do t’ju duhet të jeni disi ekspert në gjetjen e tregjeve në të gjithë qytetin.

Ju i dini vendet të cilat duhet shmangur

Megjithëse Cyrihu është qyteti më i madh i Zvicrës, zona metropolitane që rrethon Cyrihun nuk është aspak e populluar ose tepër e dendur sipas standardeve evropiane.

Kushdo që ka jetuar (ose vizituar) Cyrihun së shpejti do të mësojë se edhe vendet më miqësore për turistët në qytet, si Bahnhofstrasse ose Muzeu Kombëtar Zviceran, nuk duken shumë të zënë kur krahasohen me një metropol si Londra.

Megjithatë, ka disa vende që një vendas me përvojë mund të zgjedhë ende t’i shmangë.

Disa banorë të Cyrihut ndihen veçanërisht të pakëndshëm në lagjen Langstrasse, në zonën e festave të qytetit dhe në lagjen e dritave të kuqe, ndërsa të tjerë mendojnë se Distrikti 4 (Aussersihl) dhe Distrikti 5 (Industriequartier) i bëjnë të ndihen të shqetësuar.

…dhe pikat e nxehta

Ndërsa mund të zgjidhni të shmangni vende të caktuara, veçanërisht gjatë natës, ju gjithashtu dini se ku t’i gjeni gjërat e mira.

Të apasionuarit pas filmave të Cyrihut, për shembull, njihen se vizitojnë RiffRaff-in e vjetër për filmat më të fundit të pavarur, jo-mainstream, ndërsa teatri Schiffbau (i vendosur në një magazinë industriale) jep shfaqje që nuk njihen gjerësisht.

Një vend tjetër i dashur nga vendasit është zona tregtare Im Viadukt ku do të rrezikoni pak të përplaseni me turistët.

Së fundmi, nëse banoni në Cyrih me familjen tuaj, shanset janë që të njiheni me 17 qendrat komunitare të shpërndara në të gjithë qytetin. Qendrat ofrojnë aktivitete dhe kurse të ndryshme për të rinj dhe të moshuar, si zona të këndshme në natyrë, kënde lojërash, restorante dhe kafene.

Ju keni gjetur prej kohësh darkat më të mira të Cyrihut

Thuhet se për të gjetur restorantet më të mira të një qyteti, duhet të hani aty ku hanë vendasit.