Lajme

Shi i dendur në Thurgau, autostrada nën ujë

Të premten pasdite pati stuhi të forta në disa kantone qendrore dhe veriore. Një pjesë e autostradës në kantonin Thurgau u përmbyt pjesërisht.

Breshër ra gjithashtu rreth Bernës dhe në Emmental, i cili në pamje të parë dukej si një batanije e imët dëbore.

Gjërat ishin më keq për shoferët në dalje të autostradës pranë Münchwilen TG.

“Të gjitha makinat u zhvendosën në korsinë e majtë. Më pas edhe korsia e majtë u përmbyt pjesërisht”, tha një qytetar për 20 minuten.

MeteoSwiss ka parashikuar reshje të dendura shiu dhe për të premten në mbrëmje në pjesë të mëdha të Zvicrës, veçanërisht në veri të Alpeve. Priten reshje tejet të dendura shiu që në një kohë të shkurtër do të bien deri në 60 litra për metër katror. Paralajmërimi prek kryesisht kantonet Basel-Landschaft, Aargau, Cyrih, St. Gallen, Lucerne dhe Zug. /20minuten