Lajme

Shqipëria triumfon me 7 medalje në Kupën Mesdhetare

Përfaqësuesit e Shqipërisë erdhen në shtëpi me 7 medalje nga Kupa Mesdhetare e Peshëngritjes.

Në San Marino është mbajtur Kupa Mesdhetare e Peshëngritjes, ku përfaqësuesi i Shqipërisë, Erkand Qerimaj, triumfoi në këtë garë duke fituar tri medalje të arta.

Garimi i tij ishte në stilin e shtytjes, shkëputjes dhe në dygarësh. Në stilin e shkëputjes ai ngriti 156 kg, ndërsa në shtytje 190 kg, duke e mbyllur dygarëshin në total me 346 kg.

Këto gara do të janë kualifikuese për Lojërat Olimpike të Tokios 2020.

Po ashtu vlen të theksohet se pjesë e Kombëtares Shqiptare në Kupën Mesdhetare të Peshëngritjes ishin edhe dy peshëngritësit e tjerë shqiptarë, Daniel Godelli dhe Briken Calja.

Godelli mori dy medalje të bronzta, ndërsa Calja një argjendi dhe një bronz, përcjell albinfo.ch.

Ceremonia e medaljeve në kategorinë e peshës trupore deri në 81 kg në Kupën e 12-të Mesdhetare në Peshëngritje, që po mbahet në San Marino… Përgëzime ERKAND QERIMAJ për garën e shkëlqyer dhe 3 medaljet e arta, përgëzime edhe Daniel Godellit për dy medaljet e argjendta… Me Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar (KOKSH)…

Publiée par AlbanianSport.net sur Samedi 5 octobre 2019

 

 

Prova e dytë e suksesshme në stilin e shkëputjes në kategorinë e peshës trupore deri në 81 kg nga ERKAND QERIMAJ, në Kupën e 12-të Mesdhetare në Peshëngritje, që po mbahet në San Marino… Me Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar (KOKSH)…

Publiée par AlbanianSport.net sur Vendredi 4 octobre 2019