Lajme

Shtatë arsye për të vizituar Bazelin

Läckerli, tramvaje të gjelbër, panaire tregtare në të gjitha stinët dhe dendësia më e madhe e muzeve në Zvicër: shtatë arsye për të vizituar qytetin kulturor në Rhine!

Zonë trikufitare

Aty ku Zvicra takohet me dy nga vendet e saj fqinje është ndërtesa trekufitare me pamje futuriste. Këtu mund ta trajtoni veten me një pije të perëndimit të diellit në bar dhe të lini shikimin tuaj të endet mbi lumin Rin (Rhine) në distancë.

Për njohuri emocionuese në portin e Rhine, qendra e furnizimit me lëndë të parë të Zvicrës, ia vlen të bëni një turne në port me anijen e pasagjerëve të Bazelit. Në muajt e ngrohtë, trekëndëshi i kufirit është një vend i mrekullueshëm për t’u çlodhur: ndërsa anijet e ngarkesave largohen nga porti në veri, ju ndiheni sikur jeni diku në jug në peizazhin e plazhit me rërë në Rhine.

Katedralja e Bazelit

Gur ranor i kuq, tulla me ngjyra, dy kulla elegante: Bazel Münster (Katedralja e Bazelit) formon horizontin e qytetit të Rinit. Ndërtimi i kishës së ish-peshkopit filloi 1000 vjet më parë dhe përfundoi vetëm në vitin 1500, e cila ndërthur elemente të stilit romanik dhe gotik. “Pfalz”, tarraca në anën e Rinit të katedrales, është një nga pikat më të njohura të shikimit në Bazel.

Një theks i veçantë për të rinj dhe të vjetër është i ashtuquajturi harku pëshpëritës në portën e kullës së majtë: Nëse pëshpëritni diçka në harkun nga njëra anë, falë një fenomeni akustik, vetëm personi në anën tjetër të harkut do të dëgjo mesazhin fjalë për fjalë.

Marionettentheater

Për një përvojë shumë të veçantë kulturore në Bazel, shkoni në teatrin më të vjetër të bodrumit të qytetit, pikërisht pranë Katedrales së Bazelit: Këtu, në Zehntenkellerin historik, në vitin 1943 u themelua Teatri Marionette, një xhevahir i vërtetë i botës së teatrit vendas. Nëse dëshironi të ndiheni të bartur në fëmijërinë tuaj dhe të ndiqni një histori të vënë në skenë me dashuri nga kukullat, ky është vendi i duhur për ju. Programi është i larmishëm: personazhet i çojnë fëmijët dhe të rriturit në një udhëtim përmes një larmie të gjerë shfaqjesh – klasike, moderne dhe natyrisht edhe shfaqje në Baseldytsch (e folmja lokale e Bazelit).

Muzeu i Botëve të Lodrave

Arusha pelushi, kukulla, vetura prej kallaji… Kushdo që e gjen veten në një dhomë gjigante fëmijësh në Bazel me një sërë thesaresh dhe kuriozitetesh dhe nuk mund të pushojë së habituri, duhet të bëjë një vizitë të gjerë në Muzeun Botëror të Lodrave. Në mes të qytetit të vjetër, muzeu strehon, ndër të tjera, koleksionin më të madh të arinjve pelushi në botë – mbi 2500 arinj, disa prej tyre antikë, ulen së bashku këtu. Ju zhyteni fjalë për fjalë në botën magjepsëse, plot ngjyra të shtëpive të kukullave dhe dyqaneve të përgjithshme – dhe ndiheni të transportuar në kohët e shkuara.

Qyteti i vjetër

Falë madhësisë së tij të menaxhueshme, qyteti i vjetër idilik i Bazelit është ideal për një shëtitje të relaksuar: lart e poshtë rrugëve të vogla të bukura, pas butikëve të vegjël, dyqaneve antike dhe furrave buke me aroma delikate.

Qyteti i vjetër karakterizohet nga ndërtesat e tij të ruajtura mirë nga Mesjeta dhe sheshet e tij publike, ku zhvillohen rregullisht të gjitha llojet e tregjeve. Një shëtitje e detyrueshme në “Läckerli-Huus” të mirënjohur për disa biskota tradicionale me mjaltë vendase është sigurisht pjesë e një shëtitjeje nëpër qytetin e vjetër!

Papiermühle

Muzeu zviceran i letrës, shkrimit dhe shtypjes ia vlen të vizitohet vetëm për shkak të vendndodhjes: është vendosur në fabrikën mesjetare të letrës në Bazel, e cila është restauruar në detaje.

Këtu, vizitorët eksplorojnë historinë e letrës dhe të shkrimit në katër kate, zbulojnë një koleksion të jashtëzakonshëm me gjëra të rralla që janë mbi 1000 vjet të vjetra dhe japin një dorë në stacione të ndryshme: Ata krijojnë letër, shkruajnë me stilolaps dhe vendosin emrat e tyre me shkronja për presionin pasues. Muzeu vazhdon të zhduket dhe teknikat e rralla të artizanatit janë të gjalla me makina origjinale dhe u mundëson vizitorëve të marrin pjesë drejtpërdrejt në prodhim.

Zolli

“Zolli”, siç e quajnë me dashuri kopshtin e tyre zoologjik banorët e Bazelit, ka qenë shtëpia e kafshëve që nga viti 1874 dhe u ofron vizitorëve një vend për të takuar specie vendase dhe ekzotike. Ju do të mrekulloheni këtu dhe në të njëjtën kohë të ndërgjegjësoheni për mbrojtjen e specieve në mbarë globin.

Kur moti është i këndshëm, peizazhi i bukur i parkut të kopshtit zoologjik është vendi ideal për një shëtitje të gjatë – me bonusin që kafshët mund të vërehen në rrethimet e ndryshme, të cilat janë projektuar të jenë sa më të përshtatshme për speciet dhe të dizajnuara me dashuri. Qoftë në rrethimin e elefantëve Tembea ose, për shembull, në Shtëpinë Gamgoas – mbretëria e luanëve, krokodilëve të Nilit dhe kolonive të termiteve./Blick