Lajme

Shtatë ngjarje të paharrueshme në Zvicër këtë korrik

Nga koncertet e ndryshme, deri te shfaqjet mesjetare, këtu është një përzgjedhje e ngjarjeve fantastike që mund të shkoni në këtë korrik në pjesë të ndryshme të Zvicrës.

Le të fillojmë me dy festivale muzikore më të njohura ndërkombëtarisht:

Festivali i Xhazit në Montreux

Festivali ikonë i xhazit rikthehet në Montreux nga 5 deri më 20 korrik me akte të tilla si Alice Cooper, Sting, Duran Duran dhe Lenny Kravtiz, mes artistëve të tjerë të klasit botëror që performojnë me Alpet dhe Liqenin e Gjenevës si sfond.

Festivali i Paleos

Një tjetër koncert legjendar është Festivali Paléo, festivali më i madh i muzikës në natyrë në vend, i cili zhvillohet nga 23 deri më 28 korrik.

Ai mbahet në një mjedis të ngjashëm me Woodstock në një fushë të hapur në Nyon, afër Gjenevës, transmeton albinfo.ch.

Çdo vit, rreth 250,000 vizitorë të festivalit dynden në ngjarjen gjashtëditore për të marrë pjesë në më shumë se 300 koncerte në shtatë skena dhe për të shfletuar 150 tezgat dhe baret e tij.

Sommerfest Iseltwald

Iseltwald shpesh përmendet si perla e liqenit Brienz, dhe me të drejtë. Fshati i peshkimit ndodhet në bregun e majtë të lumit dhe është një nga komunitetet më të vogla në kantonin e Bernës.

Fshati i çuditshëm zviceran u detyrua kohët e fundit të kufizonte numrin e turistëve pasi fansat e një shfaqjeje hit të Koresë së Jugut në Netflix u dyndën në rajon në turma të shumta duke shkaktuar një reagim të ashpër nga vendasit.

Frauenfeld i hapur

Nëse ju pëlqen hip-hop, atëherë Openair Frauenfeld 2024 premton të plotësojë shijen tuaj. Festivali zhvillohet nga e enjtja, 11, deri të shtunën, 13 korrik, me titullarët si Nicki Minajj, Milano dhe Kenny Mason.

Hëna dhe yjet

Po, tingëllon qiellore…dhe është…

Nëse ndodh që e gjeni veten në Locarno, Ticino, nga 11 deri më 21 korrik, atëherë drejtohuni në Piazza Grande piktoresk të qytetit për të shijuar një mbrëmje të paharrueshme verore me muzikë live të klasit të parë. Në mesin e interpretuesve këtë vit janë këngëtarët italianë Ricchi et Poveri, si dhe yjet amerikanë Lenny Kravitz, e të tjerë.

Shfaqje mesjetare

Më 20 korrik, gjykatat e Castelgrande në Bellinzona do të organizojnë edhe një herë ngjarjen tradicionale “Shpata në kala”, e cila do t’ju çojë përsëri në mesjetë.

Prisni zhurmën e shpatave, shkëlqimin e mburojave dhe helmetave, kostumet dhe flamujt shumëngjyrësh që valëviten në erë dhe shumë më tepër.

Si pjesë e Seefest-it ikonik të Zug-ut, ju mund të shihni ZugMAGIC, një shfaqje magjike uji në Liqenin e Zug-it, përveç programit të zakonshëm që përmban muzikë live, pije freskuese dhe atmosferë unike.

Dhe, një gjë e mrekullueshme është se kjo ngjarje zgjat gjithë muajit korrik – nga 1 deri në 31./thelocal