Lajme

Sopranoja kosovare shkëlqen në operën franceze “L’Africaine”

Vlerësohet lart edhe nga presidenti bullgar

Besa Llugiqi, një nga sporanot më të njohura kosovare, po vazhdon të korrë suksese në skenat e mëdha ndërkombëtare, përcjell albinfo.ch.

Vlen të cekët se në sallën e Pallatit Kombëtar të Kulturës, në Sofje të Bullgarisë, Llugiqi të martën interpretoi rolin e Ines në premierën e grand operas së njohur franceze në pesë akte, “L’Africaine”, me kompozitor Giacomo Meyerbeer.

“Ishte një përjetim i jashtëzakonshëm dhe një përgjegjësi e madhe për mua si artiste të interpretoj një rol kaq të rëndësishëm, siç është Ines, më kërkesa të mëdha teknike e interpretuese. Një shfaqje mbresëlënëse, me pritje fantastike nga publiku, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Bullgarisë”, deklaroi për mediat kosovare sopranoja Besa Llugiqi.

Presidenti bullgar, Rumen Radev, e vlerësoi lart interpretimin e Llugiqit për mediat e pranishme pas shfaqjes.

Për herë të parë në Ballkan grand opera “L’Africaine” është shfaqur në Stara Zagora të Bullgarisë, në nëntor 2019, një realizim i jashtëzakonshëm që erdhi si rezultat i bashkëpunimit me “Deutsch Oper Berlin”, me regjisoren bullgaro-gjermane me famë botërore, Vera Nemirova, transmeton koha.net.

Sopranoja Besa Llugiqi shfaqjen e radhës do ta ketë në Gdansk të Polonisë, me 9 nëntor të këtij viti, ku do të interpretojë rolin kryesor në operan e njohur franceze në tri akte dhe shtatë tablo, “Thaïs”, me kompozitor Jules Massenet.