Futboll

Spektakël për Superkupë

Në Stadiumin “Rexhep Rexhepi” u organizua Superkupa Mbarëkombëtare mes Feronikelit dhe Kosova Zurich

Organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike e Kosovës, në bashkëpunim me Unionin e Klubeve Shqiptare të Futbollit në Zvicër dhe Federatën e Futbollit të Kosovës, të shtunën në Drenas është zhvilluar finalja e Superkupës mbarëkombëtare.

Në këtë finale janë takuar, Feronikeli si fitues i Kupës së Kosovës, si dhe FC Kosova Zurich, si fituese e Kupës së Diasporës për vitin 2019.

Në këtë ndeshje ku rezultati ishte në plan të dytë, është zhvilluar një lojë e mirë nga të dyja skuadrat, sidomos në fillimin e ndeshjes, derisa më pas Feronikeli ka marrë lojën në duar, duke fituar me rezultat 5:1.

Golat për Feronikelin u shënuan nga Kastriot Rexha, Albert Dabiqaj, Mendurim Hoti në pjesën e parë dhe Haxhi Neziraj e Ardi Qorri në pjesën e dytë.

Golin e vetëm për skuadrën e Kosovës së Cyrihut e ka shënuar Adonit Fetaj në minutën e 50-të.

Në këtë ndeshje më shumë e rëndësishme ishte mikëpritja e vendasve apo edhe atmosfera e mirë gjatë gjithë ndeshjes se sa rezultati i takimit.

Në këtë ndeshje kishte mysafirë nga institucionet e Kosovës dhe diasporës, si dhe Milaim Rama, futbollisti i parë shqiptar që ka luajtur në një Kampionat Evropian.

Pas ndeshjes të dyja skuadrat janë mbledhur në një drekë të përbashkët.

Kosova e Cyrihut është skuadra më e suksesshme shqiptare në Zvicër, ku tani garon në Ligën e Katërt të Zvicrës dhe në ekipin e saj ka lojtarë të të gjitha kombësive.

Kuqezinjtë po përfaqësojnë më së miri shqiptarët në Zvicër, derisa shpresojnë se në të ardhmen do të arrijnë suksese edhe më të mëdha.