Bota

Spektakli i luleve në Londër, tërheq mijëra vizitorë

“Chelsea Flower Show”, ekspozita prestigjioze dhe e famshme e luleve botë, po tërheq mijëra vizitorë çdo ditë, nga hapja e saj martën, me një vizitë vetë mbretëreshës Elizabeth II. 

Një traditë e nisur vitin 1913, spektakli i Chelseat vazhdon jetë shumë tërheqës dhe magjepsës. 

Këtë vit, kopshtet i bëjnë homazh fshatit Yorkshire. këtë hapësirë gjelbër ka një pyll vogël sjellë nga princesha Kate Middleton, siç thotë ajo është frymëzuar nga kujtimet e saj fëmijërisë, është një vend për qëndruar larg botës, për luajtur, mësuar e zbuluar, si dhe për krijuar kujtime posaçme familjare, shkruan atsh, përcjell albinfo.ch. 

Vetëm shtunën e kaluar, 150 mijë vetë e vizituan ekspozitën. Ajo do qëndrojë e hapur deri fundjavë.