Shqipëria

Tanushi shpallet “Dëshmor i Atdheut”, nesër ditë zie në Shqipëri

Këshilli i Ministrave në Shqipëri ka nderuar major Klodian Tanushin, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s në Letoni, duke e shpallur “Dëshmor i Atdheut” dhe duke e shpallur ditën e enjte, 16 maj, ditë zie kombëtare.

Për nder të Tanushit, ditën e enjte në Shqipëri në të gjitha institucionet publike e private, flamuri kombëtar do të ulet në gjysmështizë, raporton tch.

Homazhet në nder të dëshmorit të atdheut do të zhvillohen në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë nga ora 10:00-12:00.

Më pas, po në mjediset e Muzeut, do të mbahet ceremonia shtetërore në nder të major Klodian Tanushit, përpara se arkivoli i mbuluar me flamurin kombëtar të vendoset në shtrat topi dhe të përcillet në Varrezat e Dëshmorëve, shkruan Kohanet, përcjell Albinfo.ch.