Lajme

Tesla tani vlen më shumë se Toyota, Disney dhe Coca-Cola

Biznesi i makinave elektrike të Elon Musk tejkalon vlerën e disa kompanive ikonike amerikane. Aksionet e Tesla (TSLA) u rritën me 4% në tregtinë e mesditës të mërkurën, në një rekord të ri mbi 1,120 dollarë për aksion. Me atë çmim, Tesla është me vlerë afro 210 miliardë dollarë.

Kjo e bën Tesla-n kompaninë më të vlefshme të automjeteve në planet, përpara Toyota (TM).

Tesla ka kaluar gjithashtu kapakët e tregut të komponentëve Dow Coca-Cola (KO), Disney (DIS), Cisco (CSCO), Merck (MRK) dhe Exxon Mobil (XOM), shkruan “CNN”, përcjell albinfo.ch.