Kuriozitete

Tesla – veturat gjithnjë e më të shtrenjta

 

Tesla ka rritur sërish çmimet për të gjitha modelet e veturave të saja në Shtetet e Bashkuara. Kjo është pasojë e problemeve të vazhdueshme në zinxhirin e furnizimit global dhe rritjes së çmimeve të lëndëve të para.

Kompania po rrit çmimin e modelit Y me rreze të gjatë nga 62,990 dollarë në 65,990 dollarë, pasi disa dërgesa u vonuan për një muaj tjetër.

Rritja prej 5 për qind vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të lëndëve të para për alumin dhe litium, të cilat përdoren në makina dhe bateri. Prodhuesit e veturave po luftojnë për të blerë çipa dhe elementë të tjerë për shkak të mungesave në të gjithë industrinë.

Banka globale e investimeve Credit Suisse tha se rritja e çmimit në disa raste përfaqëson rritjen e katërt të çmimit në Shtetet e Bashkuara në vitin 2022. “Disa rritje çmimesh ka të ngjarë të ulin kërkesën. Gjithashtu, Tesla ka ende kufizime në ofertën e saj për momentin.”

Elon Musk ka thënë më parë se litiumi është përgjegjës për rritjen e kostove dhe se ai është një “faktor kufizues” për rritjen e EV. Ai sugjeroi prodhuesit e makinave të fillonin një biznes me litium.

Gjithashtu, Rival Rivian Automotive ka rritur çmimet me më shumë se 10 mijë dollarë për porositë e reja për modelin e saj bazë. Zyrtarja kryesore financiare e Rivian, Claire McDonough, tha gjatë Konferencës Globale të Automjeteve të Deutsche Bank se klientët po zgjedhin modelet më të avancuara pavarësisht rritjes së çmimeve.

Disa prodhues makinash pritet t’u dorëzojnë klientëve EV për herë të parë në garën e tyre për të kapur Teslan mes kërkesës në rritje.

Javët e fundit, Musk ka paralajmëruar për rrezikun e një recesioni. Në fillim të këtij muaji, Musk tha se kishte një “ndjenjë super të keqe” për ekonominë dhe se Tesla duhet të pushonte 10 për qind të punëtorëve.

Gjithashtu, Musk, i cili është në procesin e blerjes së Twitter-it, pritet që së shpejti t’u drejtohet punonjësve të kompanisë dhe t’u përgjigjet pyetjeve të tyre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI