Lajme

Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut

Një incident ka ndodhur të sot rreth orës 13:00 në kopshtin zoologjik të Cyrihut, ku një kujdestare e kafshëve ka vdekur pasi është sulmuar nga tigri.

Specialistët e mbrojtjes dhe shpëtimit vrapuan menjëherë tek kafazi i tigrit për ta ndihmuar 55 vjecare, por ishte vonë.

“Për fat të keq, të gjitha ndihmat erdhën shumë vonë,” tha zëdhënësi i policisë Judith Hödl, raporton srf.ch, përcjell albinfo.ch

Kujdestarët e kopshtit Zoologjik të Cyrihut, ishin kujdesur për tigrat pa pasur kontakt të drejtpërdrejt me ta. Prandaj policia dhe prokurori publik po heton rrethanat se pse kujdestarja ishte brenda kafazit të tigrit në momentin kur u sulmua.

Për shkak të incidentit tragjik, kopshti zoologjik mbetet i mbyllur të Dielën për arsye devotshmërie.

“Mendimet tona janë me të afërmit e punonjëses,” njoftuan ata në Tëitter