Lajme

UEFA: Ardian Ismajli, më i miri te Shqipëria

Në fund të çdo ndeshjeje, UEFA bën edhe klasifikimin e futbollistëve pjesëmarrës në edicionin kualifikues

Për futbollistët shqiptarë, lideri në renditjen më të lartë në këtë klasifikim është qendërmbrojtësi i Hajduk Splitit, Ardian Ismajli.

Me 631 pikë në total, Ismajli është futbollisti i Kombëtares me klasifikimin më të lartë. Në ndjekje të tij është vënë Berat Gjimshiti, shkruan Insporti, përcjell albinfo.ch.

Qendërmbrojtësi i Atalantës numëron 502 pikë dhe gjendet në vendin e 247-të. Pas tij vjen një futbollist, i cili është ngjitur si me katapultë.

Keidi Bare, i cili ka mrekulluar me paraqitjet e tij në ndeshjet e fundit, ka fituar në pikavarazh edhe vendin e tretë prej futbollistëve të Kombëtares, i 296-ti me 446 pikë.

Më tej ndjekin Veseli, Memushaj, Xhaka, Cikalleshi, Dermaku, Strakosha dhe Elseid Hysaj.