Koronavirusi: çast pas çasti

UEFA synon vaksinimin e të gjithë futbollistëve për Evropian

600 futbolistë së bashku me stafet e Kombëtareve pritet të vaksinohen për Evropianin që mbahet gjatë verës

Evropiani në 12 shtete nuk pritet të jetë i lehtë për t’u organizuar dhe UEFA ka filluar të mendojë për masat që do të ndërmarrë, përcjell albinfo.ch.

UEFA po punon me komisionet e saj mjekësore, për të siguruar një Kampionat Evropian sa më të qetë dhe për të mos pasur të infektuar gjatë muajit ku futbollistët e përfaqësueseve do të lëvizin në disa qytete të Evropës për të luajtur.

Qeveria evropiane e futbollit po planifikon të vaksinojë të 600 futbollistët e grumbulluar për garën, bashkë me stafet e tyre teknike dhe të federatave përkatëse, me qëllim që qëndrimi dhe udhëtimi i tyre të jetë i sigurt.

Ka qenë pikërisht vatra e infeksionit që preku Italinë në eliminatoret e Botërorit në fund të muajit të kaluar, që ka bërë drejtuesit e UEFA-s të reflektojnë mbi këtë çështje, duke qenë se te “të kaltrit” u prekën rreth 20 persona staf teknik dhe futbollistë.

Protokollet mjekësore të federatave, të miratuara edhe nga UEFA, nuk ofrojnë siguri për një Evropian pa infektime, ndaj qeveria europiane e futbollit e ka të qartë se vetëm me vaksinim dhe imunizim mund t’ia dalë të garantojë një kampionat të qetë.

I shtyrë nga vera e kaluar pikërisht për shkak të koronavirusit, Kampionati Evropian do të luhet këtë verë edhe me praninë e tifozëve në shkallët e stadiumit, pasi 8 nga qytetet pritëse kanë marrë zyrtarisht miratimin për hapjen e pjesshme të stadiumeve përkatëse, ndërsa katër të tjera kanë afat deri më 19 prill për të plotësuar dokumentacionin e nevojshëm.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI