Kosova

Van der Bellen: Austria mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka bërë të ditur mbështetjen e shtetit që përfqëson për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe rrugën drejt BE-së. Këtë qëndrim ai e bërit të ditur pas takimit me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, transmeton albinfo.ch.

“E mirëprita presidenten Vjosa Osmani sot. Patëm diskutime të sinqerta dhe të gjera për sfidat aktuale, zhvillimet dhe marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe Austri-Kosovë. Austria e mbështet plotësisht Kosovën në rrugën e saj drejt integrimit evropian, duke përfshirë liberalizimin e vizave. Është edhe më e rëndësishme që Kosova të bëjë të gjitha përpjekjet e mundshme për të arritur rezultate pozitive në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, ka shkruar Van der Bellen në Twitter.