Lajme

Vjosa Osmani takon sot Lajçakun

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani takon sot të ngarkuarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Takimi mbahet sot në ora 08:00, shkruajnë mediat vendore, përcjell Albinfo.ch.

Lajçak mbrëmë është takuar me Albin Kurtin dhe komandantin e KFOR-it, Franco Federici.

Pas takimit me Kurtin, diplomati sllovak nuk u prononcua për media.

Në anën tjetër, Kurti ka deklaruar se dialogu me Serbinë nuk mund të jetë prioriteti i parë ose i dytë.

“Unë shpjegova edhe një herë që ne i kemi fituar këto zgjedhje me programin tonë që përqendrohet te drejtësia dhe punësimi, se jemi në kushtet e pandemisë COVID-19, dhe se nuk jemi kundër dialogut, por e duam parimor dhe të përgatitur mirë”, ka thënë Kurti.

Ai ka thënë se nuk e mohon rëndësinë e dialogut me Serbinë, por ai duhet të jetë i përgatitur mirë dhe i sinqertë.

I ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi ndodhet për vizitë treditore në Kosovë.

Pas Kosovës, ai do të vizitojë edhe Beogradin.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI