Bota

Vrasja në Berlin, thellohet kriza diplomatike

Thellohet kriza diplomatike mes Rusisë dhe Gjermanisë, që nisi pas vrasjes së një separatisti çeçen në Berlin. Moska e thirri ambasadorin gjerman për t’i komunikuar dëbimin e dy diplomatëve të tij nga Rusia.

Ministria e Jashtme e Qeverisë së Angela Merkelit reagoi menjëherë për këtë vendim, të cilin e konsideroi të gabuar dhe të pajustifikuar.

Por Moska përgënjeshtroi Berlinin, duke theksuar se kërkoi prej kohësh ekstradimin e atij që presidenti Vladimir Putin e konsideronte një bandit dhe terrorist antirus.

Ndërkohë, hetuesit gjermanë vazhdojnë të shqyrtojnë historinë e spiunazhit të vitit. Për mediat ndërkombëtare, vrasja e çeçenit në zemër të Berlinit konfirmon ekzistencën e një skuadre vrasësish, të cilën Putin e përdor për të eliminuar disidentët nëpër botë.