Koronavirusi: çast pas çasti

ZDF: Në Kosovë koronavirusi ka dalë jashtë çdo kontrolli

Çdo ditë ndodhin nga 12 vdekje

 

Së fundmi, televizioni publik gjerman “ZDF” ka raportuar për situatën me koronavirus në Kosovë, përcjell albinfo.ch.

Sipas këtij raportimi, thuhet se situata me COVID ka dalë jashtë kontrollit.

Po ashtu, duhet theksuar se mediumi gjerman në raportimin e tij thekson se nga afër 2 milionë banorë sa ka Kosova, ndodhin çdo ditë nga 12 vdekje nga COVID-19.

Raportimi shton se ngritja e numrit të të infektuarve dhe të vdekurve vjen si pasojë e çlirimit të masave anti-COVID nga qeveria në fillim të qershorit.

“ZDF” po ashtu përshkruan edhe gjendjen e rëndë nëpër spitale, duke theksuar se ka mungesë të respiratorëve.

 

Linku i plotë i raportimit:

https://www.zdf.de/nachrichten/heute-in-europa/kosovo-corona-ausser-kontrolle-100.html