Lajme

Zvicër: Studimi tregon efektivitetin e masave anti-Covid më 2020

Një studim në shkallë të gjerë nga studiues të Cyrihut tregon shkallën në të cilën masat e marra në fillimin e pandemisë në vitin 2020 ngadalësuan përhapjen e virusit në popullatë, përcjell albinfo.ch.

Studiuesit e udhëhequr nga Tanja Stadler nga instituti federal i teknologjisë ETH Cyrih analizuan mbi 11,000 gjenome të sekuencës së koronavirusit për studimin, të botuar të mërkurën në revistën Science Translational Medicine.

Mbyllja e kufijve zviceranë për të gjitha vendkalimet, por thelbësore (ndërmjet marsit dhe majit 2020) uli numrin e infeksioneve të importuara me 90%, tha Stadler për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA.

Kjo çoi në një shkëputje të suksesshme të përpjekjeve të brendshme të Zvicrës për Covid-19 nga ajo që po ndodhte në vendet përreth, tha studimi, përcjell tutje albinfo.ch.