Lajme

Zvicër: Të vaksinuarit 10 herë më të mbrojtur se të pavaksinuarit

Një studim nga Spitali Universitar i Gjenevës dhe Universiteti i Gjenevës tregon se varianti Omicron i Covid ka aftësinë për të shmangur sistemin imunitar.

Studiuesit thonë se kjo shpjegon valën e fundit që goditi vendin – dhe veçanërisht Gjenevën.

Por ata që janë vaksinuar janë dhjetë herë më të mbrojtur se ata që nuk janë vaksinuar. Studimet tregojnë se të vaksinuarit kanë një kapacitet shumë më të mirë për të neutralizuar virusin sesa ata që nuk e kanë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Edhe ata që kanë qenë të infektuar më parë.

Ndërkohë, Zyra Federale e Shëndetësisë po rekomandon tani që të gjithë ata mbi 80 vjeç duhet të marrin një përforcues të katërt.

Nuk ka të ngjarë të ketë një përditësim të kësaj këshille deri në vjeshtë, kur pritet që të gjithë të rriturit të marrin një vaksinë tjetër.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI